A litván védelmi miniszter szerint Európának ‘állig fel kell fegyverkeznie’, ha az USA kihátrál Ukrajna mögül
Dovilė Sakalienė litván védelmi miniszter szerint most, hogy az USA eltávolodik a hagyományos transzatlanti szövetségtől, Európának „állig fel kell fegyverkeznie”.
Sakalienė szerint az, hogy Amerika az Oroszországgal való szorosabb együttműködés felé fordul, szerinte egy „nagyon nehéz folyamat” kezdete, és Európának fel kell fegyverkeznie. „Olyan eszközökre van szükségünk, amelyek képesek biztosítani, hogy a NATO határain lévő összes állam teljes körű védelmet élvezzen. Mert ha Litvánia, Lettország vagy Finnország területének egy centiméterén is jogsértés történik, akkor mindenki elbukik.”
Sakalienė ott volt a NATO védelmi minisztereinek csúcstalálkozóján, ahol Pete Hegseth amerikai védelmi miniszter azt mondta, hogy Ukrajna csatlakozzon a szövetséghez, és visszaszerezze a 2014 előtti határait, „irreális”. Šakalienė hangsúlyozta, hogy a NATO most „egy nagyon nehéz folyamat elején van, ahol konkrét módokat kell találnunk az erőtermelésre”.
Európának a saját lábára kell állnia

Vajon mit tervezhet Putyin? Forrás: Wikimedia Commons
Azt mondta, hogy bár Európa növelte a védelmi kiadásokat, de „nem érte el az orosz hadiipar termelésének gyorsaságát”. Az Egyesült Államok közelmúltbeli kijelentéseit azonban úgy értelmezték, hogy nagy változás történt az amerikaiak transzatlanti kapcsolatokhoz való hozzáállásában. Az Ukrajnába a tűzszünet részeként telepített csapatokkal, valamint az Oroszország és az Egyesült Államok között folyamatban lévő tárgyalásokkal kapcsolatban Sakalienė azt mondta, hogy Európa számára fontosabb, hogy felfegyverkezve készenlétben álljon.
„A tárgyalások jelenleg teljesen lényegtelenek. A pénzeszközök és a termelés az, ami igazán fontos, mert ahogy mondtam, ha valóban erősek akarunk lenni Ukrajna mellett, és ha meg akarjuk akadályozni Oroszország és Vlagyimir Putyin birodalmi ambícióit, akkor megfelelő mennyiségű fegyverrel kell rendelkeznünk.”

Dovilė Sakalienė litván védelmi miniszter. Augustas Didžgalvis/Wikimedia
Személyes vonzata is van a történetnek
Az Euronewsnak elmesélte, hogyan száműzte családját a Szovjetunió Szibériába, és hogy miért kell Európának megvédenie magát. Az Oroszországgal közös határon fekvő Litvániának élő emlékei vannak a Szovjetunió „borzalmairól”. Sakalienė elmondta, hogy édesanyja „alig élte túl” a szibériai száműzetés kemény körülményeit. „Olyan családból származom, amelyet az oroszok üldöztek. Édesanyám Szibériában született, és alig élte túl. A családomat bebörtönözték, megkínozták, és számos rokonomat meggyilkolták.”
„Tudjuk, hogy amikor jönnek az oroszok, akkor a legjobb esetben is bebörtönöznek vagy deportálnak. De a legvalószínűbb, hogy megerőszakolnak, megkínoznak és meggyilkolnak, és ez a fenyegetés most egész Európa fölött lebeg. Meg kell értenünk, hogy az aktív frontvonal leállítása Ukrajnában azt jelenti, hogy Oroszország azonnal felgyorsítja erőinek felhalmozását, amelyeket a következő birodalmi szakaszbeli terjeszkedéshez gyűjt. Ez azt jelenti, hogy nagyon rövid időnk van arra, hogy felkészüljünk.”
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A világ legmagasabb tervezett felhőkarcolói
Átírhatja a történelemkönyveket ez a két, 7000 éves női holttest!
Magyar kutatók segítségével tettek meglepő felfedezést a földi élet fejlődésével kapcsolatban
A kutatók szerint egy amerikai vulkán egyre közelebb van a kitöréshez
Egy halálos táncot járó csillagpár a közelünkben fog felrobbanni
Furcsa, római kori temetkezést találtak Dunavecsén